در بیشتر هتل‌ها، به خصوص هتل‌های ٤ و ٥ ستاره، گاوصندوق‌هایی در اتاق یا بخش پذیرش وجوددارد که برای امنیت بیشترِ وسایل با ارزش مسافران درنظر گرفته شده. با این‌که دوربین‌های مداربسته و نگهبانان هتل حواس‌شان به همه‌جا هست، اما باز هم امکان ناپدیدشدن چیزی، بدون این‌که صاحبش متوجه شود، وجوددارد. بنابراین بد نیست یک سری نکات را رعایت کنید تا اتفاقی برای وسایل با ارزش‌تان نیفتد:

– اگر در اتاق، گاوصندوق اختصاصی وجوددارد، همه‌ی وسایل با ارزش‌تان را در آن قراردهید. اگر گاوصندوق الکترونیکی است، قبل از این‌که از آن استفاده کنید، دکمه‌ها را با یک پارچه‌ی مرطوب پاک کنید؛ سعی کنید هربار که سراغ گاو صندوق آمدید، این کار را انجام دهید.

– بعد از این‌که مطمئن شدید در صندوق با کد موردنظرتان قفل شده، یک‌بار تمام دکمه‌های آن را فشار دهید؛ به خاطر این‌که جای انگشت شما روی شماره‌هایی که وارد کرده‌اید، مانده و حرفه‌ای‌ها بلدند چه‌طور از این راه به کد امنیتی دست پیدا کنند.

– هرگز چیزهای با ارزش را توی کیف با خودتان این‌طرف و آن طرف نبرید، حتی اگر کیف‌تان قفل داشته باشد.

– مدارک شناسایی‌تان‌ را لازم نیست به همه نشان دهید؛ فقط افرادی که مسئول چک‌کردن هویت شما هستند – در فرودگاه، پذیرش هتل یا بخش‌های خاصی که رفت‌وآمد می‌کنید- اجازه‌ی دسترسی به مدارک شناسایی شما را دارند.

– اگر اسناد و مدارک مهمی همراه خودتان دارید، آن‌ها را پیش بقیه‌ی وسایل با ارزش‌تان در گاوصندوق اختصاصی قرار دهید.

– هرگز غریبه‌ها را با هیچ بهانه‌ای به اتاق‌تان راه ندهید.

– معمولاً در هتل‌ها از دستگیره‌هایی برای در اتاق استفاده می‌کنند که به راحتی قفل می‌شود؛ اگر کناره‌های قفل جای خراشیدگی دیدید یا حدس زدید که ممکن است قفلِ در قبلاً دست‌کاری شده باشد، بهتر است که اتاقتان را عوض کنید.

– امروزه هتل‌های مجهز، به جای کلید، کارت‌های هوشمند را برای باز و بسته‌کردن درهای اتاق‌ها در نظر می‌گیرند؛ این کارت‌ها امنیت بیشتری نسبت به قفل‌های معمولی دارند.

– در اتاق حتماً باید چشمی داشته باشد؛ در را به روی غریبه‌ها باز نکنید، حتی اگر لباس خدمتکار پوشیده باشند؛ تنها زمانی خدمتکار هتل را به داخل اتاق راه دهید یا سرویسی را بپذیرید که خودتان درخواست کرده باشید.

– نسبت به بسته بودن پنجره‌ها حساس باشید؛ مخصوصاً زمانی که اتاق‌های هتل با بالکن به هم متصل باشند؛ هرچقدر هم نسبت به امنیت هتل مطمئن باشید، به همه‌ی مهمان‌های این هتل که نمی‌توانید اعتماد کنید.

– اگر فکر می‌کنید که بعد از تاریک‌شدن هوا به هتل برمی‌گردید، یکی از چراغ‌های اتاق را روشن بگذارید. البته باز هم بد نیست بدانید هتل‌های پیشرفته، مجهز به سیستم‌های هوشمندی هستند که به محض ورود شما به اتاق یا بعد از باز شدن در، چراغ‌های اتاق روشن می‌شوند.

– اگر به همراه خانواده و با فرزندانتان سفر می‌کنید، سعی کنید به آن‌ها آموزش دهید که باید مواظب خودشان باشند. به عنوان مثال باید به آن‌ها بگویید که در اتاق را روی کسی باز نکنند یا به غریبه‌ها اطلاعاتی راجع به خانواده یا وسایلشان ندهند؛ ولی حواستان هم باشد که امنیت روانی آن‌ها نیز مهم است. بچه‌ها خیلی زودتر از آدم بزرگ‌ها می‌ترسند یا دچار استرس می‌شوند؛ سعی کنید همیشه موارد امنیتی را با آرامش به او یادآوری کنید، نه این‌که باعث ترس او و آسیب روانیش شوید. اجازه بدهید نسبت به جایی که قرار است اقامت داشته باشد، حس و خاطره‌ی خوبی برایش باقی بماند.

– مواظب بازی بچه‌ها در محوطه‌ی بیرونی هتل یا داخل استخر باشید؛ سعی کنید از جلوی چشم شما خیلی دور نباشند؛ با این که می‌توانید در این زمینه‌ها روی کمک فرزند بزرگ‌تر حساب کنید ولی یادتان نرود او نیز کم‌تجربه است و ممکن است ناخواسته باعث دردسرتان شود.