این پل ها هر کدام لقبی دارند: بزرگ ترین، طولانی ترین، شلوغ ترین و… همه این پل ها یک ویژگی مشترک دارند؛ اجداد ما حتی در رویای خود هم نمی توانستند آن ها را تصور کنند. این پل ها شگفتی های مهندسی و معماری هستند و در واقع شکل گرفتن هر کدام آن ها نشانگر قدرت و توانایی انسان است و البته تمام این پل ها هم جاذبه های گردشگری و قطب های جذب توریست هستند.

 

● ۱۶۵ کیلومتر روی هوا

طولانی ترین پل

دانی یانگ کانشان گراندبریج، چین

 

چینی ها قطب جدید مهندسی در جهان هستند. آن ها در سال های اخیر شماری از بزرگ ترین و طولانی ترین پل های جهان را ساخته اند و حالا در میان ۱۵ پل طولانی جهان ۱۱ پل در چین واقع است. در میان ۵ پل طولانی جهان ۳ تا از آن ها در مسیر قطارهای مافوق سریع مسیر پکن شانگهای واقع است. این مسیر که سالانه ۸۰میلیون نفر در آن تردد می کنند با بودجه ۳۳میلیارد دلاری ساخته شده است. پل دانی یانگ کانشان در آغاز سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و با طول بیشتر از ۱۶۵ کیلومتری خود طولانی ترین پل جهان شد.طبیعی است که امکان حرکت با پای پیاده روی این پل وجود نداشته باشد اما گذر از آن با قطار مافوق سریع که با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند بسیار لذت بخش است. حالا و به لطف مسیر جدید و قطارهای مافوق سریع مسیر پکن شانگهای که قبلا ۱۱ ساعت به طول انجامید ۵ ساعته طی می شود.

● ۴۰۰متر بالاتر از سطح زمین

مرتفع ترین پل

 

میلاوو و دالت، فرانسه

پل میلاوو پل چندان طولانی نیست، این پل در واقع ۲ تپه را به هم وصل می کند، اما مسئله این است که این ۲ تپه در جنوب فرانسه در یک معبر استراتژیک واقع شده اند معبر باریک میان جنوب فرانسه و اسپانیا، جایی که در تابستان ها صدها هزار مسافر راهی آن می شوند. این پل ساخته شد تا ترامیک سنگین این مسیر را سبک کرده و راه را هم برای مسافران کوتاه کند.ساخت این پل ۱۷ سال (از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۴) طول کشید. این پل از ارتفاع ۳۲۵ متری شروع می شود و به سمت بالا شیب اندکی دارد و در بلندترین نقطه ارتفاع این پل تا زمین ۴۱۰ متر است که آن را بدل به مرتفع ترین پل جهان کرده است. این پل جدا از این رکورد خود، منظره فوق العاده ای هم دارد. اگرچه عبور هیچ کس با پای پیاده از این پل مجاز نیست، اما یک مسابقه دوومیدانی به طول ۲۰ کیلومتر در تابستان ها در این منطقه برگزار می شود که دونده ها کل مسافت پل را طی می کنند و از زیبایی فوق العاده آن لذت می برند.

 

● ۲۰میلیون آجر یعنی چقدر؟

بزرگ ترین پل آجری جهان

پل گلشنر ولی، آلمان

 

این پل تنها ۶۰۰متر طول دارد که در میان «ترین ها» در میان پل های جهان اصلا رقم زیادی محسوب نمی شود اما ویژگی این پل در واقع طول یا ارتفاع آن نیست بلکه مصالحی است که در ساخت آن به کار رفته. این پل که در آلمان شرقی و در منطقه ساکسونی واقع است با بیش از ۲۰میلیون عدد آجر ساخته شده. در حالی که اکثر پل های جهان از فلزات یا سنگ ساخته شده است انتخاب آجر، با توجه به گرانی آن انتخاب عجیبی است اما خب، وجود چند کارخانه آجرپزی در اطراف این منطقه توجیه می کند که چرا سازندگان آن این تصمیم را گرفته اند. در کنار مسیر ریل آهن این پل، مسیر پیاده روی هم وجود دارد که می توانید از آن عبور کنید و از منظره زیبای آن لذت ببرید.

● پل ۱۱۰ ساله

طولانی ترین پل سرپوشیده

هارتلند بریج، نیوبرانزویک کانادا

دولت کانادا در مورد ساخت پلی روی رودخانه سن جان مردد بود زیرا وضعیت آب و هوایی متغیر این ناحیه ساخت پل و استفاده از آن را مشکل می کرد، اما گروهی از مردم این پروژه را به شکل مشارکتی و با سرمایه گذاری بخش خصوصی به سرانجام رساندند. آن ها این پل ۴۰۳ متری را که سقف دارد در سال ۱۹۰۱ ساختند و ۵ سال بعد آن را به دولت فروختند. حالا با پیشرفت های علمی، پل های سرپوشیده به کار گرفته نمی شوند و برای همین پل هارتلند به طولانی ترین پل سرپوشیده جهان بدل شد. می توانید هم با اتومبیل و هم به صورت پیاده از داخل این پل سرپوشید بگذرید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

 

● پل ۴کیلومتری با ۲ پایه

بزرگ ترین پل معلق جهان

پل آکاشی کایکو (یا پل مروارید)، ژاپن

 

زمانی که این پل در حال ساخت بود، بسیاری از افراد آن را غیرممکن می دانستند و حتی برخی مهندسان معتقد بودند که در نهایت ساخت این پول ممکن نخواهد شد، اما ژاپنی ها طرح رویاپردازانه خود را عملی کردند.پل آکاشی کایکو در واقع بزرگ ترین پل معلق جهان است. طول این پل ۴ کیلومتر و ۳۰۰ متر است، ولی این پل فقط ۲ پایه دارد، در واقع ۲ قطعه هر کدام به طول هزارو ۱۰۰ متر و یک قطعه به طول ۲هزار و ۱۰۰ متر در هوا معلق هستند. این نکته پل آکاشی کایکو را به معجزه ای در علم «معماری» بدل کرده است.پل آکاشی کایکو شهر بندری مشهور کوبه را به جزیره آواجی مرکز صید مروارید ژاپن که در کل تاریخ ژاپن به نام دروازه مروارید شهرت داشته وصل می کند (علت لقب این پل هم همین است). این پل که در سال ۱۹۹۸ تکمیل شد ویژگی های منحصر به فردی دارد، مثلا در مقابل بادهایی با سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت و همچنین زمین لرزه هایی به قدرت ۵/۸ ریشتر مقاومت می کند.

● غول ۸۰ساله

عریض ترین پل جهان

پل سیدنی هربور، استرالیا

خب، یک پل عریض به چه درد می خورد؟ پلی که ۶۰ متر عرض آن است به چه دردی می خورد؟ اگر جواب این سوالات را از مردم سیدنی بپرسید به شما خواهند گفت، به درد کم کردن ترافیک. در واقع پل هربور بسیاری از مشکلات ترافیکی سیدنی را حل کرده است. در این پل بسیار عریض یک بزرگراه ۸لاینه (۴لاین در هر طرف) ۲ خط مترو، ۲ پیاده رو مخصوص پیاده روی تعبیه شده است. این پل قلب تجاری سیدنی را به منطقه های مسکونی حاشیه شهر وصل می کند و برای همین نقش بسیار مهمی در زندگی مردم این شهر دارد. شاید باورش برای تان عجیب باشد ولی این پل فوق العاده در سال ۱۹۳۲ ساخته شده است و ماه دیگر جشن تولد ۸۰سالگی آن با مراسمی بزرگ و ویژه برگزار خواهد شد.

 

شاید بهترین چشم انداز تماشای آن از بالای برج پیلتون است، پس از بالا رفتن از ۲۰۰ پله، می توانید بر بالای پل قرار بگیرید و به چشم اندازی فوق العاده نگاه کنید.

● روزی ۱۵۰ هزار اتومبیل

شلوغ ترین پل

جرج واشنگتن، نیویورک

در سال ۲۰۱۰، ۵۲ میلیون اتومبیل، اتوبوس و کامیون از روی این پل عبور کردند. این پل که از روی رودخانه هادسن می گذرد، نیوجرسی را به منهتن وصل کرده و در واقع شلوغ ترین محله های شهری نیویورک را به هم وصل می کند. بر اساس آمار طی یک سال، هر ساکن شهر نیویورک حداقل ۷ بار از روی این پل عبور می کند. احتمالا تعجب کرده اید که این همه وسیله نقلیه چطور می توانند از یک پل عبور کنند. اما باید بدانید این پل یک پل ۲ طبقه است که در مجموع ۱۴ لاین دارد (۸لاین عبوری در قسمت بالایی و ۶ لاین عبوری در قسمت پایینی) و اتومبیل ها چندان در ترافیک این پل گیر نمی کنند.

 

آمار در مورد پل جرج واشنگتن دقیق است ولی احتمالا اگر آمار در مورد پل های وارای کلکته هم دقیق بود، این پل عنوان پرترافیک ترین را به خود اختصاص می داد. آمار حاکی از این است که روزانه حدود ۸۰هزار وسیله نقلیه، یک میلیون انسان پیاده و چند هزار گاو از روی این پل عبور می کنند.

 

 

گردآوری و تنظیم: مجله ی خبری گردشگری فناوری